'Fleet Submarine' (SSN

 

Type:
Valiant Class

'Fleet Submarine' SSN

Pennant No.:
S103

Laid Down:
10th December 1963.
Vickers, Barrow-in-Furness.

Commissioned:
18th April 1967.
Cdr. R.R. Squires.

Commander:
Dec. 1965
Cdr. R.R. Squires.
Dec. 1969 - 1972
Cdr. J.F. Woodward.
1980 - 1984
Cdr. J.B. Hervey.
2003 - ????
Cdr J. G. F. Cooke.

Complement:
110
14 Officers and 96 Ratings.

Service Career:
1967 - 1971
3rd Sqdn, HMS Maidstone, Faslane.
1971 - 1973
Refit - Chatham.
1973 - 1976
2nd Sqdn, Devonport
(1974 - 1975 Deployed to NATO TG.).
1976 - 1982
Refit - Devonport/Chatham.
1982 - 1988
3rd Sqdn, Faslane.
1988
Refit - Devonport
(This was cancelled in 1990).

Fate:
Warspite was paid off at Devonport (where she remained) in 1991.