Scorcher Crest

Medium Patrol Submarine

 

Type:
S Class

Third Group 1942 Programme.

Pennant No.:
P.258

Laid Down:
14th December 1943.
Cammell Laird, Birkenhead.

Commissioned:
16th March 1945.
Lt. K.S. Renshaw DSC, RNR.

Commander:
Feb. - Dec. 1945  
Lt. K.S. Renshaw DSC, RNR.
Dec. 1945
Lt. P.E. Durham.
1947
Lt. S. Jenner
Apr. - May 1950
Lt. G. Bourne.
Aug. 1953
Lt. B.C.G. Hutchings.
Aug. 1959
Lt. J.H. Pargiter.

Complement:
48
5 Officers and 43 Ratings.
Additional Officer carried in the Far East.

Service Career:
1945
3rd Flotilla, HMS Forth, Holy Loch.
1945
2nd Flotilla, HMS Wolfe, Trincomalee.
1948 - 1951
2nd Flotilla, HMS Maidstone, Portland.
1951 - 1953
3rd Flotilla, HMS Montclare, Rothesay.
1954 - 1955
5th Squadron, HMS Dolphin, Gosport.
1956 - 1957
2nd Flotilla, HMS Tyne, Portland.
1958
Reserve.

Fate:
Scrapped 14th September 1962.