Walrus Crest

Large Patrol Submarine

 

Type:
Porpoise Class

'Attack Submarine' SSK

Pennant No.:
S08

Laid Down:
12th February 1958
Scotts, Greenock.

Commissioned:
10th February 1961.
Lt. Cdr. J. Fieldhouse.


Commander:
Jan. 1961 - 1962
Lt. Cdr. J. Fieldhouse.
Feb. 1964
Lt. Cdr. G.R. Dalrymple.
1965 - 1966
Lt. Cdr. M. C. Bourdillon.
June 1966
Lt. Cdr. C. Grant.
July 1969
Lt. Cdr. H. K. P. Michell.
1971 - 1972
Lt. Cdr. A. W. M. Stephens.
1972 - 1973
Lt. Cdr. J. S. Lang.
1974 - 1976
Lt. Cdr. R. Lane-Nott.
1977
Lt. Cdr. M. G. Jones.
1977 - 1978
Lt. Cdr. H. Keay.
1978 - 1979
Lt. Cdr. P. P. Jeanneret.
1984
Lt. Cdr. P. Norrington-Davies.

Complement:
71
6 Officers and 65 Others.

Service Career:
1961 - 1963
3rd Sqdn. HMS Adamant/Forth, Faslane.
1964 - 1967
3rd Sqdn. HMS Forth, Faslane.
1967 - 1969
Refit - Portsmouth.
1969 - 1973
1st Sqdn, HMS Dolphin, Gosport.
1973 - 1975
Refit - Rosyth.
1975 - 1979
3rd Sqdn, Faslane.
1979 - 1983
Refit - Rosyth.
1983 - 1986
1st Sqdn, HMS Dolphin, Gosport.

Fate:
Sold 1987.
Broken up 1991.