Sealion Crest

Large Patrol Submarine

 


Type:
Porpoise Class

'Attack Submarine' SSK

Pennant No.:
S07

Laid Down:
5th June 1958.
Cammell Llaird, Birkenhead.

Commissioned:
25th July 1961.
Lt. Cdr. A.N. Derrick.

Commander:
Feb. 1961
Lt. Cdr. A.N. Derrick.
1965 - 1966
Lt. Cdr. R. N. Buckley.
May 1967
Lt. Cdr. A.F. Hosie.
1977
Lt. Cdr. J. K. Boyle.
1979
Lt. J. A. Collins.
1983 - 1985
Lt. Cdr. M. Gee RAN
1985 - 1986
Lt. Cdr. R. A. W. Peck.
1986 - 1988
Lt. D. Lombard.

Complement:
71
6 Officers and 65 Others.

Service Career:
1961 - 1964
3rd Sqdn, HMS Adamant, Faslane.
1965 - 1968
3rd Sqdn, HMS Adamant/Forth, Faslane.
1968 - 1970
Refit - Portsmouth.
1970 - 1974
1st Sqdn, HMS Dolphin, Gosport.
1974 - 1976
Refit - Portsmouth.
1980 - 1983
Refit - Portsmouth.
1983 - 1987
1st Sqdn, HMS Dolphin, Gosport.

Fate:
Decommissioned December 1987.
Scrapped 1990.