Orpheus Crest

Large Patrol Submarine

 

Type:
Oberon Class

'Attack Submarine' SSK

Pennant No.:
S11

Laid Down:
8th April 1959.
Vickers, Barrow-in-Furness.

Commissioned:
25th November 1960
Not known at present.

Commander:
Jan. 1962
Lt. Cdr. J.N.F. Davenport.
Jan. 1964 - 1967
Lt. Cdr. K. Cadogan-Rawlinson.
Mar. 1969
Lt. Cdr. D.M. O'Brien.
1977
Lt. Cdr. J. B. Taylor.
1978 - 1979
Lt. Cdr. W. R. Pym.
1981 - 1983
Lt. Cdr. M. Stanhope.

Complement:
71
6 Officers and 65 Others.

Service Career:
1960 - 1964
3rd Sqdn, HMS Maidstone, Faslane.
1964 - 1967
3rd Sqdn, HMS Maidstone, Faslane.
1967 - 1969
Refit - Chatham.
1969 - 1971
7th Sqdn, Singapore.
1971 - 1973
3rd Sqdn, Faslane.
1973 - 1975
Refit - Devonport.
1975 - 1980
1st Sqdn, HMS Dolphin, Gosport.
1980
Refit - Greenock.
1982 - 1987
1st Sqdn, HMS Dolphin, Gosport.

Fate:
Orpheus was paid of in January 1987.
Scrapped 1994.