Olympus Crest

Large Patrol Submarine

 

Type:
Oberon Class

'Attack Submarine' SSK

Pennant No.:
S12

Laid Down:
4th March 1960
Vickers, Barrow-in-Furness.

Commissioned:
1962
Lt. Cdr. G.J. Tottenham.

Commander:
1960 - 1963
Lt. Cdr. G.J. Tottenham.
Oct. 1963
Lt. Cdr. J.L.S. Beauchamp.
1965 - 1966
Lt. J.P. Spellar.
Nov. 1967
Lt. Cdr. J.P.A. Purdy.
Mar. 1969
Lt. Cdr. R.F. Channon.
1977 - 1978
Lt. J.W.R. Harris.
1978 - 1980
Lt. Cdr. J. Burnell-Nugent.
1980 - 1982
Lt. Cdr. P. Hind.

Complement:
71
6 Officers and 65 Others.

Service Career:
1962 - 1965
3rd Sqdn. HMS Maidstone, Faslane.
1966 - 1970
1st Sqdn, HMS Dolphin, Gosport.
1970 - 1972
Refit - Devonport.
1972 - 1975
3rd Sqdn. Faslane.
1975 - 1977
Refit - Devonport.
1977 - 1982
2nd Sqdn, Devonport.
1984 - 1988
1st Sqdn, HMS Dolphin, Gosport.

Fate:
She was decommissioned on 28th July 1989 and was later sold to the Canadian Navy and has been used as a static training ship in Halifax.