Alliance Crest

Large Patrol Submarine

 

Type:
A Class



Pennant No.:
P417
S.17
S.67

Laid Down:
13th March 1945.
Vickers Armstrong, Barrow-in-Furness

Commissioned:
14th May 1947.
Not known at present.

Commander:
Feb. 1948
Lt. J.D. Martin DSC.
 
R. Forsyth.
Aug. 1953
Lt. Cdr. C.H. Hammer MBE.
Feb. 1956
Lt. Cdr. H.R. Clutterbuck DSC.
Jan. 1960
Lt. Cdr. M.L.T. Wemyss.
Dec. 1962
Lt. Cdr. A.G.A. Pogson.
May 1967
Lt. Cdr. R.A. Anderson.

Complement:
61
64
6 Officers and 55 Ratings.
6 Officers and 58 Ratings after modernisation.

Service Career:
1947 - 1948
3rd Flotilla, HMS Montclare, Rothesay.
1949 - 1951
2nd Flotilla, HMS Maidstone, Portland.
1951 - 1953
3rd Flotilla, HMS Montclare, Rothesay.
1956
1958 - 1960
6th Div., Halifax NS, Canada.
Modernisation - Devonport
1960 - 1962
2nd Sqdn, HMS Forth, Devonport.
1963 - 1965
7th Sqdn, Singapore.
1966 - 1969
1st Sqdn, HMS Dolphin, Gosport.
1969 - 1971
1972 - 1973
2nd Sqdn, Devonport.
2nd Sqdn, Devonport.

Fate:
Decommissioned 1973.  Static training boat from 1973 to 1979
Preserved as a submarine memorial at H.M.S. Dolphin, Gosport in 1981.