Alderney Crest

Large Patrol Submarine

 

Type:
A Class



Pennant No.:
P.416
S.66
Laid Down:
6th February 1945
Vickers Armstrong, Barrow-in-Furness

Commissioned:
10th December 1945
Not known at present.

Commander:
May 1946
Lt. Q.S. McIntosh DSO MBE DSC.
Aug. 1950
Lt. Cdr. A.T. Chalmers DSC.
Dec. 1957 - 1960
Lt. Cdr. R.A. Hedgecock.
Jan. 1961 - 1963
Lt. Cdr. E. Cudworth.
1965
Lt. Cdr. A.M. Bruce.
1966
Lt. Cdr. F.D. Lown.

Complement:
61
64
6 Officers and 55 Ratings.
6 Officers and 58 Ratings after modernisation.

Service Career:
 1947 - 1949
3rd Flotilla, HMS Montclare, Rothesay.
1949 - 1952
5th Flotilla, HMS Dolphin, Gosport.
1952 - 1953
3rd Flotilla, HMS Montclare, Rothesay.
1954 - 1957
6th Div, Halifax, NS, Canada.
1957 - 1958
Modernisation at Portsmouth.
1958
6th Div, Halifax, NS, Canada.
1965 - 1967
1st Sqdn, HMS Dolphin, Gosport.
Fate:
Scrapped August 1972.